Dural arteriovenous fistula presents exophthalmos

doi: szemhungarica.2024.161.4.177

Original scientific paper


Summary


A dural arteriovenous fistula is characterised by abnormal communication between the arteries supplying the dura and the cerebral venous sinus. Dural arteriovenous fistulas are rare and may cause delay in diagnosis because of their non-specific symptoms and complications. Here, we report a 78-year-old female who presented chemosis and exophthalmos. Digital subtraction angiography is the gold standard method for diagnosing a dural arteriovenous fistula. In our case, digital subtraction angiography showed a Cognard Type II/Borden Type II left cavernous sinus dural arteriovenous fistula. Treatment modalities include conservative management, endovascular intervention, microsurgery, and stereotactic radiosurgery. Following endovascular intervention, our patient had dramatic improvement in visual acuity, chemosis, and exophthalmos.

ISSUE: Szemészet 161. évfolyam, 2024; 4. szám 177–181.

Összefoglaló

A duralis arteriovenosus fisztulák olyan cerebrovascularis malformációk, amelyek a dura mater régiójában kialakuló patológiás összeköttetések az artériás és vénás hálózat között. Sok esetben nem specifikus tüneteket okozhatnak, ezzel késleltetve a diagnózis felállítását. Az általunk ismertetett 78 éves nőbetegünk esetén chemosis és exophthalmus volt látható. A diagnózis felállításához a digitális szubtrakciós angiográfia a gold standard, amely során esetünkben a bal oldali sinus cavernosus duralis arteriovenosus fisztulája igazolódott (Borden II, Cognard IIa). Az elsőként választandó terápia, esetünkben is, az endovascularis intervenció. Amennyiben ez nem kivitelezhető, mikrosebészeti beavatkozásra vagy stereotacticus radioterápiára van lehetőség. A mikrospirál embolizációt követő szemészeti vizsgálat során betegünknél teljes remissziót tapasztaltunk.

Keywords

exophthalmos, dural arteriovenous fistula, endovascular intervention

Kulcsszavak

exophthalmus, duralis arteriovenosus fisztula, endovascularis intervenció

Bevezetés

A fisztula egy artéria és egy véna közötti közvetlen patológiás összeköttetés. A duralis arteriovenosus fisztulák (DAVF) a dura mater régiójában kialakuló patológiás söntök, amelyek az arteria vertebralis, az arteria carotis interna és externa ágainak közvetlen összeköttetései a vénás sinusokkal (15, 17). A duralis arteriovenosus fisztulák a cerebrovascularis malformációk 10-15%-át alkotják (10). Bármilyen életkorban előfordulhatnak, de leggyakrabban 40 és 60 év között kerülnek diagnosztizálásra (8, 14). Lokalizációjukat tekintve gyakrabban supratentorialisak, mint infratentorialisak. Ha a sinus cavernosusra lokalizálódik, carotideo-cavernosus fisztuláról beszélünk (8, 11). A legtöbb DAVF esetében nincs egyértelmű kiváltó tényező, sokszor azonban duralis sinustrombózis, trauma, infekció vagy korábbi craniotomia áll a háttérben. Tünetek között szerepelhet fejfájás, hányinger, hányás, gyengeség, tinnitus, intracranialis hipertenzió, intracranialis vérzés, dementia, exophthalmus, chemosis, látásvesztés, glaukóma és papilla­ödéma (8, 12, 14). Lehetnek teljesen tünetmentesek, amelyeket más okból indikált képalkotó vizsgálat során fedeznek fel (16). Képalkotó vizsgálatok, amelyek a DAVF-t detektálják: CT-angiográfia (CTA), MR-angiográfia (MRA) és digitális szubtrakciós angiográfia (DSA). Annak ellenére, hogy CTA- és MRA-felvételeken láthatunk olyan eltéréseket, amelyek egyértelműen utalhatnak DAVF jelenlétére, a DSA-vizsgálat a gold standard a diagnózis felállításához és a kezelési terv elkészítéséhez (3, 9). Számos stádiumbeosztás került publikálásra annak érdekében, hogy megjósolja a lézió agresszivitását, ezek közül a Borden- (2) és a Cognard- (5, 6) klasszifikációt fontos kiemelnünk (7) (1. táblázat).

1. táblázat: Borden- és Cognard-klasszifikáció (4)

A kezelés felállításakor figyelembe kell venni a fisztula anatómiai tulajdonságai mellett a beteg tüneteit, általános állapotát és a beavatkozás lehetséges szövődményeit. Aszimptomatikus, alacsony stádiumbeosztású elváltozások esetében konzervatív terápia, szoros monitorozás javasolt. Amennyiben beavatkozás szükséges, az alábbi lehetőségek jöhetnek szóba: endovascularis intervenció, mikrosebészeti beavatkozás vagy stereotacticus radioterápia (9, 17). Mindhárom beavatkozás fő célja a fisztula teljes leválasztása a vénás rendszerről. Az endovascularis embolizáció az elsőként választandó eljárás (13), amely elvégezhető transarteriálisan vagy transvenosusan, célja az arteriovenosus sönt teljes eliminációja. Abban az esetben, ha ez az intervenció sikertelen vagy nem kivitelezhető, műtéti úton történő diszkonnekció jön szóba. Amennyiben egyik eljárás sem kivitelezhető, a választandó terápia a stereotacticus sugárkezelés. Ez utóbbi kevésbé invazív eljárás, hatása viszont hosszabb idő alatt alakul ki, akár hónapokba is telhet, miközben a beteg a cerebrális vérzés rizikójának van kitéve (4).

Esetbemutatás

Egy 78 éves nőbetegünk esetét ismertetjük, akinek általános anamnéziséből hipertónia, iszkémiás szívbetegség, illetve bal oldali emlőtumor miatt onkológiai gondozás szerepel. Szemészeti anamnézis: jobb szemén 2016-ban szürkehályog-műtét történt.
Sürgősségi ambulanciánkon jelentkezett bal szemén egy hete fennálló gyulladásos panaszokkal. Az elvégzett vizsgálatok alapján a jobb szem látásélessége +0,5 D sph 1,0, a bal szemé +0,5 D sph 0,5 volt. A réslámpás vizsgálat során a conjunctiva mindkét oldalon békésnek bizonyult, a bal szemen a lencsében diffúz hátsókérgi homály volt látható, amely magyarázhatta a csökkent látóélességet. Az intraocularis nyomás applanációs tonométerrel 16,0/18,0 Hgmm volt. Jobb oldalon II. stádiumú makulalyukat, míg bal oldalon reflexdús makulát, egyebekben korának megfelelő fundust vizsgáltunk. Antibiotikum és szteriod lokális terápia indult. Három nap elteltével ismét ambulanciánkon jelentkezett, mivel panaszai fokozódtak. Az elvégzett vizsgálat során a korrigált látásélessége mindkét szemén megegyezett az előző vizsgálat során kapott értékekkel. Réslámpás vizsgálattal azt tapasztaltuk, hogy a bal szem kötőhártyája vérbővé és chemoticussá vált. A szemmozgások vizsgálata során a bal szem felfelé és jobbra tekintéskor elmaradt, amely irányokba a páciens kettősképet is jelzett.
A bal szem exophthalmusát ekkor észleltük elsőként. Hertel: 14/18 mm/100 mm (1. és 2. ábra).

1. ábra: Bal oldali exophthalmus
2. ábra: Bal oldali conjunctiva chemosis

A szemészeti ambulanciánkról a Sürgősségi Betegellátó Osztályra irányítottuk sürgős orbita CT-vizsgálat kérésével, mivel sinus cavernosus trombózis lehetősége merült fel. A laboratóriumi vizsgálat során korrekciót igénylő eltérés nem volt. Az elvégzett sürgős natív és posztkontrasztos agykoponya CT-vizsgálat alapján sinustrombózis nem igazolódott. A neurológiai konzílium után a beteget obszerváció céljából a Neurológiai Osztályra helyezték. Itt koponya és orbita MR-vizsgálat történt. A kapott kép felvetette a pseudotumor lehetőségét, de teljes biztonsággal egyéb gyulladásos folyamat lehetőségét sem lehetett kizárni. A vizsgálattal abscessus, definitív malignitás és sinustrombózis sem volt igazolható. Laboratóriumi kontrollvizsgálat során normáltartományban lévő fehérvérsejtszám és CRP-érték volt, a Westergreen-érték 40 mm/óra. Orbitális cellulitis gyanúja miatt per os antibiotikumterápia, illetve nem specifikus orbitális inflammáció (NSOI) és orbitális pseudotumor gyanúja miatt intravénás kortikoszteroid terápia indult (80 mg/die Solu-Medrol iv. injekció).
Szemészeti konzílium során a bal szem látóélessége 0,4-re csökkent, üveg nem javított státusza változatlan volt. Ekkor a beteget a Szemészeti Osztályunkra átvettük. Sürgős natív és posztkontrasztos arckoponya CT-vizsgálat készült, amelyen bal oldali enyhe exoph­thalmus és a periorbitális lágyrészek enyhe diffúz duzzanata volt látható, definitív haematoma nem volt elkülöníthető. Fül-orr-gégészeti (FOG) konzílium során az elvégzett vizsgálat és az MR-felvétel alapján nagy valószínűséggel kizárható volt fül-orr-gégészeti eltérés, emellett paraneoplasias szindróma lehetősége merült fel. Ezután a pajzsmirigy-értékekre is kiterjedő laboratóriumi kontrollvizsgálatot végeztünk. Korrekciót igénylő eltérés ezúttal sem volt. Belgyógyászati konzílium során endokrin orbitopathia (EOP) nem igazolódott, a vizsgálat alapján lokális gyulladás vagy pseudotumor volt valószínűsíthető.
Az osztályunkon eltöltött 7 nap alatt bal szemén látása 0,04-ra romlott, üveg nem javított, applanációs tonométerrel mért szemnyomása bal oldalon megemelkedett (26,0 Hgmm), ezért szemnyomáscsökkentő szemcseppet indítottunk. Az osztályunkra kerülését követő 5. napon bal szemén ultrahangvizsgálat során chorioidea ablatiot detektáltunk (3. ábra).

3. ábra: Ultrahang B képen a bal szemen
chorioidea ablatio

Mivel felmerült a carotideo-cavernosus fisztula lehetősége, sürgős DSA-vizsgálatot kértünk (4. és 5. ábra), amely alapján a bal oldali sinus cavernosus duralis arteriovenosus fisztulája igazolódott (Borden II, Cognard IIa).

4. ábra: Digitális subtractiós angiográfia képen bal oldali sinus cavernosus duralis arteriovenosus fisztulája (Borden II., Cognard IIa) látható oldalirányú felvételen

 

5. ábra: DSA képen bal oldali sinus cavernosus duralis arteriovenosus fisztulája figyelhető meg (a-p felvétel)

Betegünket telefonos konzultációt követően azonnal az Idegsebészeti Klinikára utaltuk. Az áthelyezést követő napon a fisztula mikrospirál embolizációja történt. Novum neurológiai tünet nem jelentkezett. A beavatkozás után a beteg szemtünetei szubjektíve csökkentek. Osztályos bent fekvése alatt elesett, fejét beütötte. Kontroll koponya CT traumás elváltozást nem igazolt. Tekintettel jó általános állapotára, a beteg otthonába távozhatott. Kontroll katéter angiográfiás vizsgálatot 6 hónappal későbbi időpontra rendeltek el.
A beavatkozást követő 2 hónap múlva szemészeti kontrollvizsgálat történt. A beteg panaszmentes, az elvégzett vizsgálat alapján bal szemén a látóélesség 0,8 volt. Az intraocularis nyomása applanációs tonométerrel 16,0/15,0 Hgmm, szemmozgásai szabadok, kettősképet nem jelzett. Exophthalmusa jelentős mértékben csökkent, Hertel: 14/16 mm/100 mm. A fundus vizsgálata során a retina körben feküdt, a korábbi chorioidea ablatio teljesen megszűnt. Mivel szemnyomása tartósan normáltartományba került, illetve a magas szemnyomást kiváltó tényező megszűnt, a szemnyomáscsökkentő szemcseppeket elhagytuk.

Megbeszélés

DAVF-k olyan cerebrovascularis malformációk, amelyek nem specifikus tüneteket okozhatnak, ezzel késleltetve a diagnózis felállítását. Az esetek döntő többségében ipsilaterális tüneteket okozhatnak, de elvétve találkozhatunk az irodalomban kontralaterális tünetekről beszámoló esetekkel is (1, 14). Szemészeti tünetek közül Robert és munkatársai döntő többségében papilláris ödémáról számoltak be (69,2%), ezt követte a chemosis (61,5%), a látásvesztés (38,5%), az exophthalmus (38,5%) és az ocularis hipertenzió (7,7%) (12). Esetünkben a chemosis, exoph­thalmus és látáscsökkenés mellett megemelkedett intraocularis szemnyomás és chorioidea ablatio is jelentkezett.
Annak ellenére, hogy a DAVF általában idősebb korban kerül felismerésre, az irodalomban találkozhatunk korai gyermekkorban diagnosztizált esetekkel is: egy 26 napos és egy 22 hónapos baba esetét találtuk az irodalomban (13, 15). Mindkét esetben ipsilaterális tünetekről olvashatunk. Első esetben proptosisról és tágult scleralis vénákról számoltak be Solarte és munkatársai, második esetben pedig exophthalmus és kései motoros funkciófejlődés olvasható Teranishi és munkatársai cikkében. Ilyen esetekben nagy valószínűséggel congenitalis ok állhat a háttérben. Az előbb említett esetekben szerencsére az embolizáció sikeres volt, 3-6 hónapos utókövetéssel a panaszok megszűntek.
A felnőttkori esetek tekintetében is elsőként választandó eljárás az embolizáció. Az irodalom számos ilyen esetről számol be. Campbell és munkatársai (3), Baartman és munkatársai (1), illetve Tellouck és munkatársai (14) által közölt esetbemutatásokban sikeres endovascularis embolizációról olvashatunk. Robert és munkatársai által végzett kutatás során minden beteg endovascularis terápiában részesült. 7 eset­ben 1 beavatkozás sikeresnek bi­zonyult, 4 esetben 2, 2 esetben pedig 3 beavatkozással sikerült elérni a teljes diszkonnekciót. Az embolizációk összességét tekintve a sikerráta 52,2%-nak bizonyult. Egy beteg esetében mikrosebészeti beavatkozásra is szükség volt a sikertelen embolizációt követően (12). Feyissa és munkatársai azonban olyan esetről számoltak be, ahol az elsőként választandó mikrosebészeti beavatkozással sikerült a fisztulát megszűntetni, amelyet követően a beteg látóélessége, proptosisa és chemosisa drámai javulást mutatott (9).

Következtetés

Betegünknél elsőként észlelt tünet a chemosis és az exophthalmus volt. Mivel ilyen esetekben az elsőként felmerülő lehetőség a sinus cavernosus trombózisa, ezért sürgős CT-vizsgálatot végeztünk, amely ezt a diagnózist nem igazolta. Az ezt követően megjelenő tünetek, a megemelkedett intraocularis nyomás, látáscsökkenés és choroidea ablatio további vizsgálatokat indikált. Mivel az exoph­thalmussal járó kórképek körében a DAVF előfordulása rendkívül ritka, az irodalomban is csak elvétve jelentkeztek. Az elmúlt 5 évben mindössze 3 esettanulmányt publikáltak. Az utóbbi 15 évben pedig összesen 10 esetről számoltak be. Az esetek 20%-a gyermek, 50%-a 50 és 70 év közötti, a fennmaradó 30% pedig 70 év fölötti. Az irodalmi esetek 80%-a számol be maradványtünetek nélküli utókövetésről. Mindössze egy esetnél olvashatunk szemfenéki eltérésről, exudativ retinaleválásról, amely a kezelést követően teljes mértékben gyógyult. A mi esetünkben is teljes gyógyulásról számolhatunk be. Ezen diagnózis felállítása és kezelése fontos kooperációt igényel a szemész, ideggyógyász, radiológus és idegsebész között. Amint esetünk is mutatja, amennyiben a diagnózis idejében felismerésre kerül, az eredmények kedvezőek.

Nyilatkozat

A szerzők kijelentik, hogy az esetismertetés megírásával kapcsolatban nem áll fenn velük szemben pénzügyi vagy egyéb lényeges összeütközés, összeférhetetlenségi ok, amely befolyásolhatja a közleményben bemutatott eredményeket, az abból levont következtetéseket vagy azok értelmezését.

Irodalom


1. Baartman BJ, Bauer A, Hui F, Lystad L. Dural Arteriovenous Fistula Presenting with Purely Contralateral Ophthalmic Manifestations. Ocul Oncol Pathol 2017; 3: 106–109.
https://doi.org/10.1159/000452337
2. Borden JA, Wu JK, Shucart WA. A proposed classification for spinal and cranial dural arteriovenous fistulous malformations and implications for treatment. J Neurosurg 1195; 82: 166–179.
https://doi.org/10.3171/jns.1995.82.2.0166
3. Campbell S, Hack E, Philip B. A rare red eye: cavernosus sinus dural arteriovenous fistula masquerading as conjuctivitis and sinusitis. Med J Aust 2019; 210 (9): 398–399.e1. https://doi.org/10.5694/mja2.50157
4. Chong GT, Mukundan S, Kirkpatrick JP, Zomorodi A, Sampson JH, Bhatti MT. Stereotactic Radiosurgery in the Treatment of a Dural Carotid-Cavernous Fistula. J Neuro-Ophthalmol 2010; 30: 138–144.
https://doi.org/10.1097/WNO.0b013e3181ceb3e3
5. Cognard C, Casasco A, Toevi M. Dural arteriovenous fistulas as a cause of intracranial hypertension due to impairment of cranial venous outflow. J Neurol Neurosurg Psychiatry 1998; 65: 308–16.
https://doi.org/10.1136/jnnp.65.3.308
6. Cognard C, Gobin YP, Pierot L, et al. Cerebral dural arteriovenous fistulas: clinical and angiographic correlation with a revised classification of venous drainage. Radiology 1195; 194: 671–680.
https://doi.org/10.1148/radiology.194.3.7862961
7. Davies MA, TerBrugge K, Willinsky R, Coyne T, Saleh J, Christopher M. The validity of classification for the clinical presentation of intracranial dural arteriovenous fistulas. J Neurosurg 1996; 85: 830–837.
https://doi.org/10.3171/jns.1996.85.5.0830
8. Elhammady MS, Ambekar S, Heros RC. Epidemiology, clinical presentation, diagnostic evaluation, and prognosis of cerebral dural arteriovenous fistulas. Handb Clin Neurol 2017; 143: 99–105.
https://doi.org/10.1016/B978-0-444-63640-9.00009-6
9. Feyissa AM, Ponce LL, Patterson JT, Von Ritschl RH, Smith RG. Dural arteriovenosus fistula presenting with exophthalmos and seizures. Journal of the Neurogical Sciences 2014; 338: 229–231.
https://doi.org/10.1016/j.jns.2014.01.008
10. Gandhi D, Chen J, Pearl M, Huang J, Gemmete JJ, Kathuria S. Intracranial dural arteriovenous fistulas: classification, imaging findings, and treatment. AJNR Am J Neuroradiol 2012 Jun; 33(6): 1007–13.
https://doi.org/10.3174/ajnr.A2798
11. Gross BA, Du R. Natural history of cerebral arteriovenous malformations: a meta-analysis. J Neurosurg 2013 Feb; 118(2): 437–43.
https://doi.org/10.3171/2012.10.JNS121280
12. Robert T, Botta D, Blanc R, Fahed R, Ciccio G, Smajda S, Redjem H, Piotin M. Ocular Signs Caused by Dural Arteriovenous Fistula without Involvement of the Cavernous Sinus: A Case Series with Review of the Literature. AJNR Am J Neuroradiol 2016; 37 (10): 1870–1875.
https://doi.org/10.3174/ajnr.A4831
13. Solarte CE, Levin AV, Armstrong D. Acute proptosis in a newborn infant: A presentation of infantile dural fistula. Journal of AAPOS 2010; 14: 88–89.
https://doi.org/10.1016/j.jaapos.2009.10.008
14. Tellouck L, Schweitzer C, Barreau X, Colin J. Dural arteriovenous fistula of the sigmoid sinus with a clinical expression on the opposite eye: A case report. Journal Français d'Ophtalmologie 2012; 35: 191.e1–191.e6.
https://doi.org/10.1016/j.jfo.2011.03.025
15. Teranishi K, Takaya J, Yamahara T, Numa Y, Yamanouchi Y, Kaneko K. Case of dural arteriovenous fistula with proptosis. Pediatr Int 2010; 52 (4): 674–676.
https://doi.org/10.1111/j.1442-200X.2010.03109.x
16. Youssef PP, Schuette AJ, Cawley CM, Barrow DL. Advances in surgical approaches to dural fistulas. Neurosurgery 2014;74(Suppl 1): S32–41.
https://doi.org/10.1227/NEU.0000000000000228
17. Zyck S, De Jesus O, Gould GC. Dural arteriovenous fistula. 2023. Web site:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532274